Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο

Μέτρα κατά του κορωνοϊού

Σύμφωνα με τις οδηγίες του ΥΠΑΙΘ, θα συνεχιστεί και φέτος η υποχρέωση για χρήση μάσκας και διενέργεια δύο αυτοδιαγνωστικών τεστ (self-test) ανά εβδομάδα εκ μέρους των μαθητών.

Οι μαθητές θα προμηθεύονται από την Τετάρτη 8 Σεπτεμβρίου ως και την Παρασκευή 17 Σεπτεμβρίου έξι (6) δωρεάν αυτοδιαγνωστικά τεστ (self-test) από τα φαρμακεία, προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου των τριών επόμενων εβδομάδων.

Φέτος ο έλεγχος στην είσοδο του Σχολείου θα γίνεται κάθε Τρίτη και Παρασκευή. Το τεστ θα πρέπει να διενεργείται μέχρι και 24 ώρες πριν τον έλεγχο. Ειδικά για την ημέρα του Αγιασμού προβλέπεται διενέργεια του τεστ μέχρι και 24 ώρες πριν την είσοδο στο σχολείο (δεν θα ξαναγίνει έλεγχος την Τρίτη 14/9/21).