Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο

Το πιο γλυκό ψωμί…*

eikonaΟι μαθητές της Α’ τάξης, στα πλαίσια εργασίας σχετικά με τη διατροφή, έγιναν μικροί αρτοποιοί!

Προμηθεύτηκαν τα απαραίτητα υλικά και μέσα στην τάξη ζύμωσαν ψωμί και… αλευρώθηκαν! Στη συνέχεια επσκέφθηκαν ένα φούρνο του χωριού και σαν μικροί δημοσιογράφοι ρώτησαν τον ιδιοκτήτη για τα μηχανήματα που έβλεπαν αλλά και για το επάγγελμά του.

Με μεγάλη χαρά οι επαγγελματίες αρτοποιοί…

Με μεγάλη χαρά οι επαγγελματίες αρτοποιοί τούς έδωσαν πληροφορίες, τους βοήθησαν στο πλάσιμο και έψησαν τα καρβελάκια που είχαν ετοιμάσει οι μαθητές. Τελικά όλοι μαζί απόλαυσαν το “πιο γλυκό ψωμί του κόσμου”!

* Ο τίτλος του άρθρου προέρχεται από το γνωστό παραμύθι “Το πιο γλυκό ψωμί” που μπορείτε να διαβάσετε εδώ.

picasa_albumid=6005003140478921505