Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο

Το Δημοτικό Σχολείο Φύλλων με την σύμπραξη και συνέργεια αυτοδιοικητικών, συλλογικών – πολιτιστικών και αθλητικών φορέων της τοπικής κοινότητας Φύλλων, διοργανώνει την Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου 2023 και ώρα 7:00 το απόγευμα, στο Δημοτικό Σχολείο Φύλλων, λαογραφική – πολιτισμική εκδήλωση με θέμα: «Η Λαογραφία του Δωδεκαήμερου, από την αναπαράσταση στην επιτέλεση. Ένα Σχολείο Δρόμος»

Η εορταστική -συλλογική – εκπαιδευτική δράση περιλαμβάνει:

• εισήγηση για τη λαογραφία του Δωδεκαήμερου και τον ρόλο του σχολείου στο «πέρασμα» από την αναπαράσταση στην επιτέλεση

• κάλαντα, δρώμενα, χορούς και τραγούδια του Δωδεκαήμερου

• φαγητό, άναμμα φωτιάς

• εορταστικά κεράσματα

• γλέντι με ορχήστρα δημοτικής- λαϊκής μουσικής

και βέβαια διάθεση και θέληση να βρεθούμε όλοι μαζί και να ευχηθούμε ο ένας στον άλλον. Μια εορταστική βραδιά αντάξια των ημερών, της θέσης του λαϊκού πολιτισμού στην κοινότητα και του ρόλου του σχολείου στην τοπική κοινωνία.

Συμπράττουν και συνεργούν:

• Τοπική κοινότητα Φύλλων

• Δασικός Συνεταιρισμός Φύλλων

• Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων Δημοτικού Σχολείου Φύλλων

• Πολιτιστικός, Περιβαλλοντικός Σύλλογος Καμαρίου Φύλλων

• Πολιτιστικός και Περιβαλλοντικός Σύλλογος Καλυβίων Φύλλων

• «Φελίζα» Χώρος Πολιτισμού

• Κυνηγετικός Σύλλογος Ληλαντίου, με έδρα τα Φύλλα

• Αθλητικός Σύλλογος Φύλλων, «Ανδρέας Μιαούλης»

Είσοδος Ελεύθερη