Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο

Εισοδηματική ενίσχυση οικογενειών με χαμηλό εισόδημα

euroΟικογένειες Ελλήνων υπηκόων και υπηκόων κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, συμπεριλαμβανομένων και των μονογονεΐκών, που έχουν τέκνα που φοιτούν σε δημόσια σχολεία και το ετήσιο οικογενειακό εισόδημα τους δεν υπερβαίνει το ποσό των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ, δικαιούνται ετήσια οικονομική ενίσχυση ύψους τριακοσίων (300) ευρώ για κάθε παιδί μέχρι το πέρας της υποχρεωτικής εκπαίδευσης του και κατ? ανώτατο όριο μέχρι και του δέκατου έκτου έτους (16ου) της ηλικίας του.

Ως ετήσιο οικογενειακό εισόδημα νοείται το συνολικό ετήσιο φορολογούμενο πραγματικό ή τεκμαρτό, καθώς και το απαλλασσόμενο ή φορολογούμενο με ειδικό τρόπο, εισόδημα του φορολογούμενου, της συζύγου του και των ανήλικων τέκνων του από κάθε πηγή.

Για περισσότερες πληροφορίες και τα απαραίτητα δικαιολογητικά απευθυνθείτε στο Διευθυντή του σχολείου.

Ετικέτες: